Kolekcije solidarne budućnosti

Izložba „Kolekcije solidarne budućnosti” otvorena je sinoć u Crnogorskoj galeriji umjetnosti „Miodrag Dado Đurić” na Cetinju. Projekat je rezultat saradnje Centra savremene umjetnosti Crne Gore (Laboratorija Kolekcije umjetnosti nesvrstanih zemalja) i Muzeja moderne i savremene umjetnosti Koroške iz Slovenj Gradca, u kojem je izložba prethodno prezentovana publici. Izložba s jedne strane predstavlja dijalog djela iz obje zbirke, dok sa druge strane pruža aktuelizaciju tih djela intervencijama savremenih autora.

Otvarajući izložbu, ambasador Republike Slovenije u Crnoj Gori, Gregor Presker, kazao je da je ovo još jedan kulturni događaj u nizu koji dokazuje dobru saradnju dvije zemlje. On je naglasio da je saradnja između Slovenije i Crne Gore svestrana, ali i da je saradnja u oblasti kulture nešto što povezuje ljude, znanje i kreativnost.

Direktor Narodnog muzeja Crne Gore, Jakša Ćalasan kazao je da Narodni muzej u ovom projektu učestvuje kao domaćin, prepoznajući vrijednosti koje on njeguje i iskazao zadovoljstvo što baš ovom izložbom nacionalni muzej otvara izložbenu sezonu.

Direktorica galerije likovnih umjetnosti Koroška, Petra Čeh, istakla je da ova izložba, ne samo povezuje ustanove kulture, već dvije države. Kultura i umjetnost, prema njenim riječima, povezuje i mnogobrojne umjetnike koji su inspirisani najvećim društvenim vrijednostima, a to su mir, solidarnost i ravnopravnost.

Kustoskinja Katarina Hergold Germ govorila je o Zbirci “Galerija za mir”, koju baštini Muzej moderne i savremene umjetnosti Koroška, formirana donacijama umjetnika učesnika međunarodnih izložbi pod pokroviteljstvom UN-a. U ovu izložbu, kako je naglasila, uključene su i intervencije savremenih umjetnika koji sadržajno proširuju kontekst izložbe.

Kustoskinja Natalija Vujošević govorila je o Kolekciji umjetnosti nesvrstanih zemalja, koja je prikupljena za vrijeme rada Galerije umjetnosti nesvrstanih zemalja „Josip Broz Tito“, osnovane 1981. godine u Titogradu. Za deceniju rada galerije formirana je kolekcija koja danas broji oko 800 djela iz 56 nesvrstanih zemalja, kao i iz zemalja u razvoju. Ona je istakla da ideje koje su gajile ove kolekcije i filozofija koja iza njih stoji, su ideje budućnosti, nešto što je jedino moguće kao vizija zajedničkog života.

Na izložbi su predstavljeni radovi umjetnika: Mariam Abdel Aleem, Ahmed Abdel Wahab, Vitorino Antoni Madonga, Roland Van den Berghe, Maria Bonomi, Omar Carreno, Helena Castillo, Ines Cordova de Imana, John Obaso Diang, Kwak Duck-Jun, Brana Džokić-Borojević, Peter E. Clarke, Abdel Fatah El Azazi, Helga Gamboa, Joao Ingles, Vlado Jakelić, Frederik Kahendra, Silvo Kresnik, Diddo Kusdinar, Frits Lensvelt, Miha Maleš, Edna Manley, Chanuo Maundu, Charles Mwenze Mungolo, N. A. / U. A. (Kenija), N. A. / U. A. (Benin), N. A. / U. A. (Koreja), N. A. / U. A. (Indonezija), Rabab Nemr, Simon Njuru(r)i, Mordecai Ochungo Buluma, Ankica Oprešnik, S. Priyanto, Anton Repnik, Manuel Antonio Rodriguez Sr. Walter Solón Romero, Branko Ružić, Ismail Saray, Custodio da Silva, Carlos Silva, Gurcharan Singh, Aldona Skirutytė, Paula Sluiter, Oswaldo Subero, Sunaryo, T. Sutanto, Mokini Trikha, Hambis Tsangaris, Francisco Van-Dunem, Victor Vasarely, Hermann Walenta, Toon Wegner, učesnici brigade MIR 75, Jasmina Cibic, Ana Hoffner (Prvulović), Irena Lagator-Pejović, Nonument Group, Đorđe Balmazović (Škart), Ivan Šuković i Teja Merhar.

Izložbu kuriraju Andreja Hribernik, Katarina Hergold Germ, Nada Baković, Marina Čelebić, Anita Ćulafić i Natalija Vujošević.

Izložba će biti otvorena do 31. maja.